Aktualności

DNI KULTURY WIARY: 11-13 października 2013

30
09'13

JEGO OCZAMI
Polska 2012, reż. Szymon J. Wróbel
Nietypowe spojrzenie na historię księdza Józefa Tischnera z perspektywy jego brata, Kazimierza. J.Tischner nie jest pokazany jako nieskazitelny ksiądz, ale człowiek - góral z krwi i kości, ze wszystkimi swoimi przywarami i niedomaganiami. W filmie znajdziemy żywą pamięć ludzi,  garść humoru, a co najważniejsze autentyczność i spontaniczność której nie napotkamy w żadnej podręcznikowej biografii.

MIŁOŚĆ
Austria 2012, 125 min. reż. Michael Haneke
Wyk. Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva, Alexandre Tharaud i in.
Złota Palma w Cannes
Jedno z największych arcydzieł współczesnego kina, film o sile miłości, czułości i poświęceniu oraz umieraniu. Głównymi bohaterami są Georges  i Annie, małżeństwo muzyków w podeszłym wieku.  Kiedy Annie przechodzi silny atak, w wyniku którego jej stan zdrowia dramatycznie się pogarsza, ich więzy uczuciowe zostają wystawione na ciężką próbę. Poruszające, dojrzałe i niełatwe kino, a przy tym niebywale proste i szczere.

CRISTIADA
Meksyk 2012, 145 min., reż. Dean Wright
wyk. Eva Longoria, Peter O'Toole, Andy Garcia, Oscar Isaac in.
Fabuła filmu przybliża skrywane przez lata prawdziwe wydarzenia powstania Cristeros, które w latach 1926-1929 wstrząsnęło Meksykiem. Film ukazuje historię pięciu osób (w większości postaci autentyczne), z których każda decyduje się na podjęcie największego ryzyka dla dobra swoich rodzin, wiary i przyszłości kraju - powiedział reżyser.