Aktualności

Bp Wacław Depo nowym Metropolitą Częstochowskim

29
12'11

Biskup Wacław Depo ma 58 lat. Pochodzi z Szydłowca koło Radomia. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, a 3 czerwca 1978 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po wikariacie został skierowany na studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest doktorem teologii dogmatycznej. Przez szereg lat był duszpasterzem akademickim, ojcem duchownym księży diakonów i wykładowcą radomskiego seminarium. Od 1990 r. pełnił funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sandomiersko-Radomskiej, a po podziale administracyjnym diecezji w 1992 r. – pierwszego rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Radomskiej. Od roku 1999 aż do nominacji biskupiej był przewodniczącym Konferencji Księży Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. W latach 2001-2006 był też konsultorem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa i Rady Naukowej KEP. 5 sierpnia 2006 r. Benedykt XVI mianował go biskupem zamojsko-lubaczowskim. Święcenia biskupie przyjął 9 września 2006 r. i odbył jednocześnie ingres do katedry zamojskiej.
W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Komisji Mieszanej: Biskupi - Wyżsi Przełożeni Zakonni, jest członkiem Komisji Duchowieństwa i Sekcji Nauk Teologicznych Komisji Nauki Wiary, a także delegatem Episkopatu przy Krajowej Radzie Katolików Świeckich.
Biskup Depo wykłada w Katedrze Personalizmu Chrześcijańskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Jest autorem licznych publikacji m.in. „Ewangelia pielgrzymująca”, „Raduj się twoją wiarą...” oraz artykułów, w tym dotyczących mariologii, jak: „Apel Jasnogórski modlitwą zawierzenia”, „Maryja - Świadek Chrystusa i Matka Naszego Narodu”, „Maryja Królowa Polski we współczesnym etosie narodu”, „Jasna Góra przestrzenią „wyobraźni miłosierdzia””.

Dotychczasowy metropolita częstochowski, abp Stanisław Nowak, swą posługę pełnił przez 27 lat. Święcenia biskupie przyjął 25 listopada 1984 r. w bazylice katedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, a w dniu następnym objął kanonicznie diecezję częstochowską. 25 marca 1992 r. diecezja została podniesiona do rangi archidiecezji, a bp Stanisław Nowak został pierwszym arcybiskupem metropolitą częstochowskim.
W czasie jego pasterskiej posługi miały miejsce tak doniosłe wydarzenia jak pielgrzymki papieży bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI do Częstochowy oraz VI Światowy Dzień Młodzieży w Częstochowie. Inne ważne wydarzenia to: zakończenie II Synodu Częstochowskiego (23.11.1986), poświęcenie budynku Wyższego Seminarium Duchownego i przeniesienie jego siedziby z Krakowa do Częstochowy (15.08.1991), rozwój ogólnopolskiego Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i powstanie katolickiej rozgłośni radiowej „Fiat”, dokończenie przez wzniesienie dwóch wież budowy bazyliki archikatedralnej (23.11.1997), peregrynacja Obrazu Pana Jezusa Miłosiernego (30.11.2002-30.11.2003) i peregrynacja Krzyża po parafiach i domach zakonnych archidiecezji częstochowskiej wraz misjami ewangelizacyjnymi (27.11.2010-09.12.2011).
Przeszło 27-letnia posługa abp. Nowaka zaowocowała rozbudową sieci parafialnej w diecezji (133 nowych parafii) i pracą nad duchowością kapłańską. Biskup szczególnie troszczył się o formację młodzieży i laikatu, dając wielokrotnie wyrazy poparcia dla ruchów kościelnych, w tym młodzieżowych. Rozszerzał kult Eucharystii, ustanawiając kościoły wieczystej adoracji i przez wprowadzenie Nieustannej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Pielęgnował także kult pasyjny przez erygowanie i rozwinięcie pięciu kalwarii: w Wąsoszu, Praszce, Bęczkowicach-Pociesznej Górce, w sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce koło Częstochowy oraz w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Krzyża Świętego w Zawierciu-Blanowicach. Szerzył kult maryjny przez przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości koronacyjnych koronami papieskimi obrazów Matki Bożej w Myszkowie-Mrzygłodzie, Pajęcznie i Bęczkowicach oraz koronacji wizerunków NMP w Mstowie, Dankowie, Kłobucku i Rudzie.
Arcybiskup Nowak swą troską objął biednych, bezrobotnych i doświadczonych życiowo, co wyraziło się przez powołanie diecezjalnej Caritas, przytuliska i noclegowni dla bezdomnych mężczyzn, dla bezdomnych matek z dziećmi, czy też otwarcie Okna Życia. Za jego posługiwania w archidiecezji częstochowskiej rozpoczęto dekanalne pielgrzymki chorych, które odbywają się co roku we wrześniu i październiku.
Metropolita częstochowski służył nie tylko swoim wiernym i pielgrzymom przybywającym na Jasną Górę, ale również działał na rzecz Kościoła powszechnego, biorąc udział w dwóch Zgromadzeniach Synodu Biskupów. Należał również w latach 1994-2001 do Sekretariatu Synodu. Natomiast na forum Episkopatu Polski był przez szereg lat przewodniczącym Komisji Maryjnej, przewodniczącym Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji, członkiem Komisji Duszpasterstwa Ogólnego, ds. Powołań, ds. Seminariów Duchownych i ds. Duchowieństwa oraz Komisji Mieszanej Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni.
Jego posługa naznaczona była osobistym charyzmatem, duchowością, pobożnością, a tym samym programem działania, które doskonale wpisują się w jego biskupie zawołanie „Iuxta crucem tecum stare” – Chcę pod krzyżem stać przy Tobie. Z dniem 29 grudnia 2011 r. przechodzi na emeryturę.